پنجشنبه , 6 آبان 1400 - 10:02 بعد از ظهر
گواهینامه ترک برای ایرانیان
گواهینامه ترک برای ایرانیان

گواهینامه ترکیه – آموزش گام به گام و هزینه ها

در ترکیه شما می‌توانید به مدت ۶ ماه تنها با ترجمه گواهینامه ایرانی خود یا گواهینامه بین‌المللی، بدون هیچ مشکلی رانندگی کنید. اما پس از ۶ ماه برای رانندگی در ترکیه بخصوص برای کسانی که قصد خرید خودرو در ترکیه را دارند، نیاز به گواهینامه ترکیه دارید. در خصوص اعتبار این گواهینامه به هیچ عنوان نگران نباشید. در حقیقت این گواهینامه برای افراد خارجی مشابه کارت اقامت عمل می‌کند و مدرک معتبری است که مقیم بودن شما را تأیید می‌کند. قبل از اینکه به چگونگی اخذ گواهینامه در ترکیه بپردازیم، با چگونگی دریافت گواهینامه بین‌المللی آشنا خواهیم شد.

اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه در سال 2021

برای داشتن گواهینامه رانندگی چه شرایطی را باید کسب کنیم؟ ببه عنوان یک تبعه خارجی آیا در ترکیه محدودیت هایی برای دریافت گواهینامه رانندگی وجود دارد یا نه می توانید؟ شاید این سوالات نموه های بارزی از ده ها سوالی باشد که در صورتی که شما بخواهید در ترکیه اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی کنید با آن مواجه باشید. در این مقاله سعی شده است که شما را با جواب این سوالات و ده ها مورد دیگر آشنا کنیم.

در سال 2020 تغییراتی در چگونگی گرفتن تسلیق رانندگی به وجود آمد. اولین تغییر ایجاد شده در ترتیب دریافت گواهینامه رانندگی ایجاد شد. با توجه به آیین نامه های جدید ، مراحل دریافت مجوز رانندگی در ترکیه به اداره کل امور جمعیت و شهروندی ترکیه مربوط شده است. در مراحل دریافت گواهینامه رانندگی؛ مراحل خاصی از قبیل شرکت در یک دوره رانندگی ، قبولی در امتحان دو مرحله ای و گذاشتن قرار ملاقات جهت ثبت نام در اداره کل جمعیت وجود دارد. برای رسیدن به مرحله اخذ گواهینامه رانندگی ، باید معیارهای دریافت گواهینامه رانندگی را رعایت کنید.

ممکن است موضوع اخذ مجوز برای اتباع خارجی که دانش کافی از موضوع ندارند بسیار پیچیده به نظر بیاید. افرادی که می خواهند در ترکیه نسبت به این کار اقدام کنند بیشتر از همه چیز نگران روند دریافت مجوز هستند. در واقع گرفتن گواهینامه رانندگی بسیار آسان است. با یک برنامه ریزی، مطالعه ساده و تمرین منظم می توانید گواهینامه رانندگی خود را به راحتی دریافت کنید.

گواهینامه ترک برای ایرانیان
گواهینامه ترکیه برای ایرانیان

شرایط اخذ گواهینامه ترکیه برای اتباع خارجی

قبل از هر چیز باید این نکته را در نظر داشته باشید که شرایط شما بر اساس نوع درخواستی گواهینامه رانندگی که قصد دارید آن را اخذ کنید با هم فرق دارد و تغییر  می کند. 17 کلاس گواهینامه رانندگی وجود دارد که می توانید طبق شرایط گواهینامه رانندگی 2020 دریافت کنید. برای این کلاس ها ، باید شش مورد را بدانید:

 1. شرایط سنی شخص متقاضی دریافت گواهینامه رانندگی
 2. تجربه لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی
 3.  نیاز به آموزش متقاضی اخذ مجوز رانندگی
 4. الزامات پزشکی برای اخذ جواز رانندگی
 5. ثبت در پزشکی قانونی برای دریافت مجوز لازم است
 6. شرط دریافت گواهینامه رانندگی
خرید سیم کارت در ترکیه ، دانستنی ها و نکات آن
بیشتر بخوانید

تغییرات قانون اخذ مجوز رانندگی در سال 2021

از سال 2018 ، آیین نامه ای برای کلاس های گواهینامه رانندگی ارائه شده است. بگذارید نگاهی بیندازیم که از سیستم قدیمی به چه صورت تغییر کرده است.

 • رانندگان کلاس B دیگر بدون تجربه نمی توانند از مینی بوس استفاده کنند.
 •      محدودیت سنی رانندگان MOPED (موتور سیکلت های کم حجم) به 16 سال کاهش یافته است.
 • در حالی که گروه موتور سیکلت قبلاً A1 و A2 بود ، اکنون در قسمت M ، A ، A1 و A2 قرار داده شده است.
 • مجوزهای رانندگی کلاس H برای شهروندان معلول دیگر موجود نیست. وضعیت سلامتی شهروندان مستقیماً در گواهینامه رانندگی نوشته خواهد شد.
 • در صورتی که ماشین شما دارای گیربکس اتوماتیک باشد از سال 2018  در صورت تمایل می توانید مستقیماً در تسلیق شما وارد شود.

محدودیت های سنی دریافت گواهینامه ترکیه در سال 2021

محدودیت های سنی مورد نیاز برای واجد شرایط بودن به شرح زیر است:

 • برای دریافت مجوزهای رانندگی کلاس M ، A1 و B1 حداقل سن 16 سالگی در نظر گرفته شده است.
 • برای مجوزهای A2، B، BE، C1، C1E، F و G متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 • سن رانندگی لازم برای کلاس A،  بیست (20) سال در نظر گرفته شده است.
 • شرایط سنی برای مجوز رانندگی C ، CE ، D1 و D1E  که در نظر گرفته شده است 21 سال می باشد.
 • حداقل سن لازم برای کلاسهای رانندگی D و DE 24

 شرایط مورد نیاز تجربه برای دریافت مجوزهای مختلف گواهینامه ترکیه

 • اگر می خواهید مجوز کلاس A را دریافت کنید ، باید حداقل دو سال سابقه رانندگی A2 داشته باشید. ولی یک استثناء در این مورد وجود دارد و آن این است که اگر قصد دریافت گواهینامه رانندگی کلاس A را دارید و 24 سال سن دارید ، نیاز به داشتن تجربه به طور خودکار غیرفعال می شود.
 • اگر می خواهید مجوز کلاس C1 ، C ، D1 و D را بدست آورید ، باید حداقل دارای مجوز کلاس B باشید.
 • افرادی که قصد دارند مجوز رانندگی کلاس BE را بگیرند ، باید از قبل دارای گواهینامه رانندگی کلاس B باشند.
 • اگر می خواهید مجوز کلاس CE بگیرید ، مجوز کلاس C راا لازم دارید.
 • اگر قصد اخذ مجوز رانندگی C1E را دارید ، باید مجوز رانندگی CE را داشته باشید.
 • شرط تجربه مورد نیاز برای اخذ مجوز کلاس DE داشتن مجوز کلاس D است.
 • اگر می خواهید مجوز کلاس D1E دریافت کنید ، باید مجوز کلاس DE را نیز باید داشته باشید.

حداقل مدرک تحصیلی اخذ مجوز

بسته به آیین نامه اداره راهنمایی و رانندگی، متقاضیانی که در نظر دارند مجوز رانندگی در ترکیه بگیرند، باید حداقل فارغ التحصیلان دبستان باشند. هنگام ثبت نام  شما می بایستی دیپلم دبستان خود را ارایه نمایید.

تکس فری یا tax free چیست؟
بیشتر بخوانید
گواهینامه ترک برای ایرانیان
گواهینامه ترک برای ایرانیان

مراحل دریافت گواهینامه ترکیه

 1. در اولین مرحله از گرفتن گواهینامه رانندگی ترک برای ایرانیان ، لازم است تا با مراجعه به سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکیه نسبت به ترجمه مدارک رانندگی اقدامات لازم صورت گیرد. در این جا منظور از مدارک: پاسپورت، شناسنامه و گواهینامه رانندگی ایرانی می باشد. برای ترجمه گواهینامه ایرانی، متقاضی می بایستی علاوه بر پر کردن فرم های مربوطه در سفارت ایران، یک قطعه عکس پشت نویسی شده به همراه رسید ۱۰ یورو هزینه ترجمه را به کارشناس در سفارت تحویل دهد. مدت زمان لازم برای دریافت ترجمه گواهینامه ایرانی در سفارت ایران حداکثر دو روز کاری خواهد بود. اگر به مدت زمان کمتری احتیاج دارید می توانید می توانید با صرف مبلغ بیشتری در دفاتر ثبت رسمی و نوترها به این کار اقدام کنید. البته لازم به ذکر است که شما به صورت آنلاین نیز می توانید جهت ترجمه گواهینامه ایرانی خود اقدام کنید. بدین صورت که به سامانه تاک (www.tak.mfa.ir) مراجعه نمایید و مدارک خود را در این سامانه بارگذاری کنید. و در مرحله بعد با دریافت کد رهگیری به سرکنسولگری ایران در ترکیه مراجعه نمایید.
 2. با در دست داشتن پاسپورت و ترجمه رسمی گواهی نامه شما لازم است تا به فرمانداری و به بخش آپوستل مراجعه کنید. تا این بخش مدرک شما را تایید کنید. لازم به ذکر است در این بخش شما نیازی به پرداخت هزینه ندارید و خدمات به صورت رایگان به شما ارایه می گردد.
 3. در مرحله بعدی گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان ، لازم است تا متقاضی به یک کلینیک چه دولتی و چه خصوصی مراجعه نماید تا بتواند گزارش پزشکی مربوط به سلامت خود جهت رانندگی در ترکیه را دریافت نماید. معاینات ساده و سرپایی توسط پزشک انجام خواهد شد و شامل معاینه چشم، و شرح سوابق بیماری متقاضی خواهد بود. جدای از این موراد متقاضی دریافت گواهینامه در ترکیه لازم است تا آزمایش خون نیز بدهد که بعد از گرفتن جواب آزماش و گزارش پزشک این مرحله به اتمام می رسد. هزینه این بخش ۱۵ لیر برای آزمایش خون ( مشخص شدن نوع گروه خونی) و ۴۵ لیر بابت گزارش پزشکی خواهد بود. در مجموع ۶۰ لیر در این قسمت باید هزینه گردد.
 4. بعد از به اتمام رسیدن مراحل بالا، با در دست داشتن کلیه مراحل متقاضی لازم است تا به اداره مالیات و یا همان اداره ورگی در شهر محل سکونت خود مراجعه نمایند. در این بخش لازم است تا فرد مبلغ ۳۰۰ لیر ترکیه را به حساب اعلام شده دولت ترکیه جهت گرفتن گواهینامه رانندگی در ترکیه واریز نمایند. و رسید مربوطه از اداره مالیات دریافت کنند.
 5. متقاضی لازم است تا وارد سایت اداره پلیس شده و در آنجا نسبت به گرفتن وقت جهت تحویل حضوری مدارک اقدام نماید.
 6. آدرس سایت اداره پلیس جهت گرفتن وقت حضوری https://randevu.nvi.gov.tr/ می باشد.
 7. در تاریخ و ساعت مشخص شده متقاضی باید با در دست داشتن پرینت وقت راندوو، نتایج آزماش خون، گزارش پزشکی، رسید اداره مالیات، اصل گواهینامه رانندگی ایرانی، ترجمه گواهینامه رانندگی ایرانی، اصل پاسپورت، کارت اقامت به همراه کپی آن باید به ادراه پلیس مراجعه نموده و به بخش مربوطه تحویل دهد.
 8. با مراجعه حضوری به اداره پلیس از شما انگشت نگاری به عمل خواهد آمد که البته زمان زیادی به طول نمی انجامد.
 9. بعد از انجام انگشت نگاری و تحویل مدارک به کارشناس مربوطه در اداره پلیس شما می بایستی مبلغ ۱۲۰ لیر را به عنوان هزینه این پخش به صورت نقدی پرداخت نمایید. البته در این مرحله تعدادی نمونه امضاء نیز از شما گرفته خواهد شد تا در گواهینامه رانندگی شما استفاده گردد.
 10. در طی 12 روز گواهینامه ترکیه شما صادر خواهد شد.
کد مالیاتی ترکیه vergi numarasi و نحوه دریافت آن
بیشتر بخوانید

مدارک لازم جهت گرفتن گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان

 1. گذرنامه
 2. اصل گواهینامه ایرانی
 3. فتوکپی رنگی از پشت و رو گواهی نامه ایرانی
 4. ترجمه رسمی ترکی گواهینامه ایرانی با مهر
 5. فتوکپی رنگی از پشت و رو گواهی نامه ترجمه شده
 6. اصل شناسنامه به همراه ترجمه رسمی ترکی آن
 7. گزارش عکس دار سلامت راننده ( توسط پزشک گزارش داده می شود)
 8. چهار قطعه عکس پاسپورتی ۶*۵
 9. واریز هزینه های مربوط به اخذ گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان ( فیش پرداختی به مبلغ ۳۴۶.۷ برای گواهی نامه پایه دوم) که در همه بانک ها در ترکیه قابل پرداخت خواهد بود.
 10. گزارش گروه خونی راننده

اعتبار گواهینامه رانندگی ترکیه برای ایرانیان

گواهینامه رانندگی در ترکیه دارای ۱۰ سال اعتبار می باشد و افرادی که بعد از گذراندن امتحان کتبی و عملی موفق به گرفتن این گواهی نامه شده باشند می توانند تا ۱۰ سال از آن استفاده کنند مگر این که بر اساس قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه گواهینامه آن فرد نامعتبر اعلام گردد. لازم به ذکر است گواهی نامه رانندگی ترکیه به مانند کارت ملی دارای اعتبار می باشد و افراد بسیاری از کارهای حقوقی و بانکی خود را با آن می توانند انجام دهند. این گواهی نامه در بیش از ۱۴۰ کشور دنیا دارای اعتبار بالایی می باشد بسیاری از کشورها نیز آن را به رسمیت می شناسند و نیازی به تغییر و یا تعویض آن وجود ندارد.

 

مطلب پیشنهادی

زراعت بانک ترکیهر

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب کشورهای مختلف برای جذب سرمایه خارجی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *