پنجشنبه , 6 آبان 1400 - 10:03 بعد از ظهر
آزمون TÖMER
آزمون تومر

آزمون TÖMER و همه آن چیزی که باید درباره آن بدانید

آزمون TÖMER

آزمون TÖMER به عنوان رسمی ترین آزمون در ترکیه برای سنجش میزان آشنایی با زبان ترکی است. این آزمون توسط دولت ترکیه و با مسئولیت دانشگاه آنکارا ایجاد شده است تا مهاجرینی که قصد ادامه تحصیل و یا اشتغال در ترکیه را دارند، با کسب نمره قابل قبول در این آزمون و اثبات آشنایی کافی آنها با زبان ترکی،‌ بتوانند وارد دانشگاه ها یا بازار کار ترکیه بشوند.

کلمه TÖMER مخفف Türkçe Öğretim Merkezi یا همان مرکز آموزش زبان ترکی است که در دانشکده زبان و ادبیات ترکی دانشگاه آنکارا (Ankara Universitesi) واقع شده است و توسط بخش UTS یا همان آزمون زبان ترکی از راه دور (Uzaktan Türkçe Sınavı)‌ برگزار می شود. البته برای ورود به دانشگاه های انگلیسی ترکیه،‌ آزمون تافل مد نظر خواهد بود و در بیشتر مواقع آزمون تومر مورد نیاز نیست.

خواندن این مقاله شما را با کلیات و جزئیات این آزمون و دلیل اهمیت آن آشنا خواهد کرد و قدمی بسیار مهم در زمینه مهاجرت به ترکیه و یا تحصیل در ترکیه را برای شما روشن خواهد کرد.

چه کسانی به مدرک و آزمون TÖMER نیاز دارند؟

افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه های ترکیه را دارند، معمولا برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی مدرک C1 و برای رشته های مهندسی معمولا نیازمند داشتن مدرک B1 یا B2 هستند. اما عموما برای ادامه تحصیل برای مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری مدرک B2 کافی خواهد بود. همچنین اگر فردی قصد کار در ترکیه را دارد، ممکن است از طرف شرکت مورد نظر موظف به ارائه مدرک تومر در سطح مورد نظر آن شرکت باشد.

این آزمون دارای ۶ بخش متفاوت شامل A1, A2, B1, B2, C1, C2 است که مجموع این سطوح در ۱۲ مرحله مختلف آموزش داده می شود. کتاب مرجع تومر نیز سری کتابهای HITIT است که توسط دانشگاه آنکارا تالیف و چاپ می شود. بخش ها و مراحل گذراندن آزمون تومر به شرح زیر است:

دانشگاه های ترکیه و رتبه های آنها در هر رشته را بشناسید
بیشتر بخوانید

آزمون تومر

  • A1
  • A2
  • B1
  • B2
  • C1
  • C2
A1 | این سطح از مجموعه آموزش تومر نشانگر شامل مفاهیم بسیار ساده با سوالاتی ساده در آزمون است.
A2 | این سطح نشانگر آشنایی داوطلب با مفاهیم اولیه و پایه زبان ترکی است و داوطلب باید بتواند با نوع ادبیات زبان ترکی آشنایی داشته باشد.
B1 | این سطح نشانگر آشنایی متوسط داوطلب با زبان ترکی است. با گذراندن این سطح داوطلب می بایست بتواند مکالمه های روزمره و عادی را انجام دهد.
B2 | در این سطح داوطلب می تواند مکالمات و نوشتارهای موجود در اجتماع را فهمیده و پاسخ دهد. و دارای درک نسبتا خوبی از زبان ترکی است.
C1 | در این سطح داوطلب می بایست آشنایی خوبی با زبان ترکی داشته باشد تا جایی که بتواند مکالمات و نوشتارهای سطح بالای ترکی را فهمیده و پاسخ دهد و نباید مشکل زبانی در امورات خود داشته باشد.
C3 | این سطح بالاترین میزان یادگیری زبان ترکی است به طوری که فرد مورد نظر باید دانشی به اندازه یک شهروند ترک را داشته باشد و حتی در پیچیده ترین حالت های زبانی نیز قادر به پاسخگویی باشد.

مراحل آموزش آزمون TÖMER و کتاب های HITIT نیز به این شکل است:

پایه ۱ و ۲: برای آموزش سطح A1، کتاب New HITIT 1، درس های ۱ تا ۶

پایه ۳ و ۴: برای آموزش سطح A2، کتاب New HITIT 1، درس های ۷ تا ۱۲

متوسط ۱،۲،۳،۴: برای آموزش سطح B1، کتاب New HITIT 2، درس های ۱ تا ۱۲

متوسط به بالا ۱ و ۲: برای آموزش سطح B2، کتاب New HITIT 3، درس های ۱ تا ۶

متوسط به بالا ۳ و ۴:‌ برای آموزش سطح C1، New HITIT 3، درس های ۷ تا ۱۲

البته باید به این نکته توجه کرد که سطح C2 جزو آموزش های تومر محسوب نمی شود

شهریه دانشگاههای ترکیه
بیشتر بخوانید

و این فقط برای افرادی است که دانشی هم سطح با زبان مادری خودشان از زبان ترکی دارند.

سطح مدرک و آزمون TÖMER تومر

دریافت مدرک زبان تومر به صورت دیپلم و گواهی نامه امکان پذیر می باشد. مدرک زبان تومر از نوع دیپلم برای همیشه معتبر می باشد و دانشجویان می توانند با کسب این مدرک وارد دانشگاه های ترکیه شوند. پایین ترین نمره این مدرک C2 می باشد؛ اما بهتر است تا متقاضیان نمره C1 را کسب کنند تا بتوانند در فعالیت های مختلف در کشور ترکیه شرکت کنند. بر خلاف مدرک زبان تومر از نوع دیپلم، مدرک زبان تومر از نوع گواهی نامه حداقل شش و حداکثر دو سال معتبر می باشد.

با کسب نمره B2، متقاضیان می توانند مدرک زبان تومر از نوع گواهی نامه با اعتبار شش ماهه دریافت کنند و لازم به ذکر است که جهت دریافت مدرک زبان تومر از نوع گواهی نامه با اعتبار دو ساله، متقاضیان می بایست حداقل نمره B1 کسب کنند. بالا ترین و پایین ترین میزان نمره در مهارت های مختلف آزمون TÖMER به صورت زیر می باشد:

مهارت ها بالا ترین نمره پایین ترین نمره
شنیداری (درک مطلب) 25 15
خواندن 25 15
تعامل (مکالمه) 15 9
تولید (توضیح شفاهی) 10 6
نوشتن (توضیح کتبی) 25 15
مجموع 100 60

همچنین لازم به ذکر می باشد که متقاضیان و دانشجویان بین المللی با کسب نمرات زیر میتوانند مدارک ذکر شده را بدست بیاورند:

نمره مدرک
کسب نمره 50 تا 59 دریافت مدرت سطح A2
کسب نمره ۶۰ تا ۶۵ دریافت مدرک سطح B1
کسب نمره ۶۶ تا ۷۰ دریافت مدرک سطح B2
کسب نمره ۷۱ تا ۱۰۰ دریافت مدرک سطح C1

مدارک و شرایط لازم جهت شرکت در آزمون تومر

شرکت در آزمون TÖMER برای ورود به دانشگاه های دولتی کشور ترکیه می باشد و دانشجویان و متقاضیانی که قصد تحصیل در دانشگاه های خصوصی و یا دانشگاه های انگلیسی زبان در کشور ترکیه را دارند، نیازی به شرکت در این آزمون نخواهند داشت. سایر دانشجویان و متقاضیانی که به فکر ورود به دانشگاه های دولتی کشور و تحصیل در این دانشگاه هستند، می بایست با ارائه مدارک شناسایی (ترجمه شده به زبان ترکی)، پاسپورت (به همراه دو قطعه عکس و مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی در آزمون TÖMER شرکت کنند تا مجوز ورود به دانشگاه های دولتی کشور ترکیه را کسب کنند.

دانشگاه آیدین استانبول و شرایط ادامه تحصیل
بیشتر بخوانید

هزینه شرکت در آزمون TÖMER به نوع آزمون بستگی دارد. جهت کسب مدرک Diploma متقاضیان می بایست 150€ پرداخت کنند و برای کسب مدرک Sertifika متقاضیان می بایست 100€ پرداخت کنند.

اگر فردی در یک مهارت نتواند کمترین نمره را کسب کند، امکان شرکت در آزمون جبرانی را خواهد داشت.

اما اگر در بیش از یک مهارت نتواند نمره کافی را کسب کند، در آزمون مردود محسوب شده و باید دوباره در دوره مردود شده شرکت کرده و آزمون دهد.

آزمون تومر

محل برگزاری آزمون تومر

شرکت کنندگان در آزمون TÖMER دارای دو انتخاب برای محل آزمون هستند:

  • می توانند در یکی از مراکز اعلام شده از طرف دانشگاه آنکارا در ترکیه این آزمون را انجام دهند
  • می توانند در آزمون تومر که هر چند ماه یکبار در تهران برگزار می شود شرکت کنند.

لازم به ذکر است تاریخ آزمون ها متفاوت است و بهترین راه پیگیری ثبت نام و محل آزمون،‌کسب اطلاعات از آموزشگاه های دارای مجوز آموزش دوره های تومر است.

در نتیجه داوطلب می بایست پس از گذراندن دوره ذکر شده در یکی از آموزشگاه ها، با ارائه ۲ قطعه عکس، کپی پاسپورت و یا کپی شناسنامه ترجمه شده به زبان ترکی (در صورت نداشتن پاسپورت) را به محل اعلام شده تحویل بدهد.

مطلب پیشنهادی

زراعت بانک ترکیهر

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب کشورهای مختلف برای جذب سرمایه خارجی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *