پنجشنبه , 6 آبان 1400 - 10:02 بعد از ظهر
هزینه رجیستری گوشی در ترکیه
هزینه رجیستری گوشی در ترکیه

هزینه رجیستری گوشی در ترکیه 2021- راهنمای تصویری

هزینه رجیستری گوشی در ترکیه چقدر است ؟ برای پاسخ این سوال و نحوه رجیستر موبایل در ترکیه ۲۰۲۱ را به صورت تصویری برای شما آورده ایم.

ایرانیان عزیزی که به ترکیه سفر نموده اند، اگر تا سه ماه قصد اقامت موقت در ترکیه را دارند، تلفن همراه خود را می توانند بدون پرداخت هیچ هزینه ای، استفاده نمایند. ولی اگر به دنبال اخذ اقامت در ترکیه و یا کسب شهروندی ترکیه هستید، برای استفاده بیش از ۳ ماه، لازم است گوشی خود را رجیستر کنید.

رجیستری گوشی در ترکیه

در صورت عدم رجیستر کردن، پس از اتمام مهلت قانونی از آنتن دهی گوشی شما ممانعت به عمل می آید. با رجیستر گوشی خود یعنی ثبت دستگاه تلفن همراهتان در سازمان فن آوری اطلاعات و ارتباطات وزارت خارجه ، می توانید دستگاه تلفن همراه خود را به شکل دائمی در این کشور استفاده نمایید.

رجیستر کردن گوشی به معنای شناسنامه دار کردن گوشی هاست. در ترکیه سالهاست که با پرداخت هزینه، گوشی هایی که از خارج وارد می شوند، به نام و شماره تلفن یک نفر ثبت می گردند. بدین وسیله از ورود قاچاقی و فروش بدون پرداخت مالیات گوشی های تلفن، ممانعت به عمل می آید.

هزینه رجیستر گوشی در ترکیه سال ۲۰۲۱ معادل 1838 لیر است. این هزینه را میتوانید از سایت پرداخت کنید یا در اداره مالیات ترکیه vergi dairesi  پرداخت کنید.

مسافرینی که از خارج از کشور به ترکیه می آیند، با نشان دادن آخرین مهر ورود گذرنامه، از بدو ورود به مدت 120 روز فرصت دارند تا تلفن جدیدی را که به همراه خود آورده اند، ثبت نمایند. البته این پروسه برای هر پاسپورت، 3 سال یکبار امکان پذیر می باشد. مبلغی که برای استفاده از گوشیهای جدید قبل از ثبت نام این گوشیها باید پرداخت شود، با 200 درصد افزایش، به 1500 لیر رسیده است.

مسجد سلطان احمد را کامل بشناسید
بیشتر بخوانید

با توجه به هزینه بالای رجیستری، خرید یک گوشی جدید داخل خاک ترکیه می تواند فکر بهتری باشد. با این حال از آنجایی که قیمت گوشی در ترکیه از ایران گرانتر است، ممکن است گاهی برای مدل های بالاتر، رجیستر کردن هزینه کمتری برایتان داشته باشد.

چه دستگاههایی را می توان ثبت کرد؟

در ترکیه تمام دستگاههای الکترونیک که دارای شماره ی IMEI هستند، ثبت می گردند. مانند دستگاههای تلفن همراه، لب تاپ و تب لت. بدین وسیله از قاچاق این دستگاهها ممانعت به عمل می آید و همچنین در صورت دزدیده شدن، قابل پیگیری هستند.

  • هر فرد میتواند هر سه سال یک بار یک گوشی به نام خودش رجیستر کند.
  • برای رجیستر کردن گوشی نباید از تاریخ ورودتان به کشور بیشتر از یک سال گذشته باشد.
  • میتوانید از یک گوشی بدون رجیستر کردن ۴ ماه استفاده کنید بعد از آن تلفن شما قطع میشود و تنها از طریق وای فای به اینترنت وصل خواهد شد.
  • پروسه رجیستری (پرداخت سیستمی و وصل شدن خط) ۲۴ ساعت طول میکشد.

مرحله اول – گرفتن رمز ای دولت

رجیستری گوشی در ترکیه ۲۰۲۱

با مراجعه به اداره پست ptt و ارایه پاسپورت یا کارت کیملیک رمز ای دولت بگیرید. e devlet sifresi (ای دِولت شیفرسی)

اگر پیش از این (مثلا برای ثبت نام واکسن در سامانه ای نبیز) رمز گرفته اید، از همان رمز برای ورود به سیستم استفاده کنید،

دریافت کد hes ؛ آموزش و تمامی اطلاعات آن
بیشتر بخوانید

مرحله دوم – پرداخت مالیات

برای پرداخت مالیات یا همان هزینه رجیستر (1838 لیر) دو راه دارید.

راه اول پرداخت آنلاین: با ورود به سایت اداره مالیات  و وارد کردن نام، نام خانوادگی، شماره کیمیلیک و شهر و اداره مالیات است.

در این صفحه باید شماره IMEI را هم وار کنید.

  • در ورود شماره IMEI دقت کنید. این شماره قابل تغییر نیست. با شماره گیری #۰۶#* میتوانید کد IMEI خود را ببینید.
  • برای وارد کردن نامم و نام خانوادگی دقت کنید I  یا İ ثبت شده اید. اکثر نام های فارسی که با i نوشته میشوند در ترکی با I بدون نقطه ثبت شده. اگر کیبرد ترکی ندارید از متن بالا از یکی از کلمات کپی کنید.
  • در قسمت پرداخت تنها از بانک زراعت یا واکیف امکان پذیر است. من به شخصه بارها تلاش کردم اما پرداخت موفق انجام نشد، با تماس با بانک بازهم مشمل حل نشد. بنابراین راه دوم یعنی اداره مالیات را انتخاب کردم.

راه دوم پرداخت در اداره مالیات:

نزدیکترین اداره مالیات به خودتان را پیدا کنید. برای پیدا کردن در نقشه گوگل  vergi dairesi  را جستجو کنید.

در اداره مالیات با پرداخت مبلغ ۲۰۰۶ لیر و ارایه مدارک شناسایی و شماره IMEI گوشی یک رسید تحویل میگیرید.

  • دقت کنید مبلغ را به صورت نقدی بگیرید اداره مالیات کارت بانکی قبول نمیکند.

مرحله سوم – تکمیل اطلاعات در سایت e devlet

وارد سایت ای دولت شوید. شماره کیملیک و پسورد ای دولت خود را وارد کنید. وارد قسمت IMEI Kaydet  شوید. کافی است در قسمت جستجو در بالای سایت این عبارت را وارد کنید. یا از لینک زیر وارد شوید.

استانبول و حقایقی که شاید نمیدانستید
بیشتر بخوانید

<< e devlet >> IMEI kaydet

گزینه Devam et را بزنید.

هزینه رجیستری گوشی در ترکیه
هزینه رجیستری گوشی در ترکیه

گزینه kendi bilgilerim را انتخاب کنید.

  • IMEI  اول را با Fizikli Cihaz انتخاب کنید.
  • IMEI دوم را با Elektronic sim  انتخاب کنید.

اگر گوشی شما دوسیمکارته است در قسمت بعدی IMEI دیگر را وارد کنید.

هزینه رجیستری گوشی در ترکیه
هزینه رجیستری گوشی در ترکیه

در ادامه شماره پاسپورت، تاریخ آخرین ورود به ترکیه را وارد کنید، Onay را بزنید و با بررسی فرم کد رهگیری دریافت کنید.

اطمینان از انجام رجیستری یک دستگاه

با ورود به درگاه دولت الکترونیک ( https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama) و یا تماس با شماره ی 120 می توانید از ثبت گوشی خود اطمینان حاصل نمایید. کسانی که در مراکز آبونه اپراتورهای تلفن همراه ثبت نام کرده اند، می توانند با مراجعه به مراکز آبونه ی این اپراتورها یا تماس با شماره ی 120، از ثبت درخواست رجیستری خود اطمینان حاصل نمایند. اگر به هنگام بررسی شماره ی IMEI تلفن همراهی که از داخل کشور خریده ایم ،با اخطار« دستگاه ثبت نام نشده » مواجه شویم چه باید بکنیم؟

در این موقعیت باید به جایی که گوشی را خریده ایم، مراجعت نماییم. کارخانجات تولید کننده یا شرکتهای وارد کننده باید اطلاعات دستگاهی که از راههای قانونی وارد یا تولید کرده اند، را به « سازمان فن آوری اطلاعات و ارتباطات » اطلاع دهند. زمانی که وجود دستگاهی که اطلاعات آن ثبت نشده است، تثبیت گردد، آنتن دهی آن قطع خواهد شد.

 

مطلب پیشنهادی

زراعت بانک ترکیهر

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب کشورهای مختلف برای جذب سرمایه خارجی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *