پنجشنبه , 6 آبان 1400 - 10:02 بعد از ظهر
ثبت شرکت در ترکیه

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020 در مقایسه با نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2019 کاهش چشمگیری داشته است به طوری که بسیاری که از طریق اخذ اقامت ترکیه در این کشور ساکن بوده اند و یا حتی افرادی که به قصد مهاجرت به ترکیه درصدد افتتاح حساب در بانک زراعت ترکیه و به دنبال آن انتقال پول به بانک جهت دریافت سود سپرده بانکی در بانک های ترکیه بودند، از تصمیم خود منصرف شدند. ترکیه در سال های اخیر یکی از کشورهایی بوده است که بیشترین جذب سرمایه گذاری را از طریق سپرده گذاری در بین سایر کشورها داشته است. سود بالای 20 درصد بانک زراعت ترکیه تا سال 2019 سبب شده بود که بسیاری از افراد از کشورهای مختلف درصدد باشند که پس اندازهای خود را به این کشور انتقال دهند و اقدام به سپرده گذاری در این کشور نمایند. اما این رویه در سال 2020 تغییر پیدا کرد و دولت بعد از پشت سر گذاشتن جنجال های زیاد نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020 را به شدت کاهش داد.

سود بانکی در ترکیه

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020 با توجه به سیاست های مالی جدید بانک مرکزی ترکیه تغییر اساسی پیدا کرده است. تمام بانک های دولتی ترکیه و همچنین بانک های خصوصی ترکیه تابع قوانین مالی بانک مرکزی ترکیه می باشند. این بدین معنی می باشد که در صورتی نرخ بانکی تغییر پیدا کرده است شامل تمام بانک های ترکیه می شود.  یعنی این سوال که کدام بانک ترکیه سود بیشتری می دهد جوابش بانک زراعت است بدین دلیل که ایرانیان بدون کارت اقامت در ترکیه فقط اجازه افتتاح حساب در این بانک را دارند و لاغیر.

پاپارا کارت ، اطلاعات و آموزش افتتاح حساب در سال 2021
بیشتر بخوانید

برای دیدن سود سپرده ها در سال 2021 مقاله نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2021 را بخوانید .

نرخ سود بانکی در ترکیه : بانک زراعت

نرخ سود بانکی در ترکیه در سال 2020 در بانک زراعت نیز تغییر بسیاری داشته است. نرخ سود بانک زراعت ترکیه در سال 2019 در حدود 20 تا 24 درصد به صورت سالیانه بوده است که از این مقدار در حدود 4 درصد سالایه به عنوان مالیات کسر می شد. این در حالی است که این نرخ در سال 2020 با کاهش چشمگیری که اتفاق افتاد به 14 درصد کاهش پیدا کرد که با کسر مالیات 4 درصدی سالیانه عملا آن چیزی که به دست سپرده گذار می رسد در حدود 10 درصد خواهد بود. سود سپرده گذاری یورو و دلار از ۵ درصد به 3درصد کاهش پیدا کرده است که با کسر مالیات 2 درصد دریافت خواهید کرد.شما می توانید در بانک زراعت برای سپرده گذاری قراردادهای روزشمار، 3 ماهه، 6 ماهه و یک ساله با بانک ببندید. بر اساس قرارداد شما با بانک، سود بانک هر 30 روز کاری به حساب شما واریز خواهد شد.

سود بانکی در ترکیه

محاسبه نرخ سود بانکی در ترکیه

زمانی که تصمیم گرفتید سپرده خود را برای سود روزشمار در بانک زراعت قرار دهید ابتدا باید بدانید که نرخ سود بانکی در ترکیه به چه صورت محاسبه می شود. این سود در پایان ماه به چه صورت محاسبه و به حساب شما واریز می شود. مثلا در نظر بگیرید سود روز شمار در بانک زراعت 15 درصد باشد. کمترین مانده شما در طی یک ماه (30 روز ) محاسبه می شود و سپس عددی که به دست آمده را در 15 درصد ضرب می کنند و مجموع آن را تقسیم بر 365 روز می کنند.  به این صورت می توانید نحوه محاسبه نرخ سود بانکی در ترکیه را بدانید. این در صورتی است که شما تا پایان قرارداد اجازه دهید مبلغ در حساب شما باقی بماند. در صورتی که قبل از پایان یافتن مدت قرارداد اقدام به دخل و تصرف در حساب خود کنید بانک ضرر و زیان آن را از حساب شما کسر خواهد کرد.

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب
بیشتر بخوانید

می توانید برای دیدن سود لحظه ای بانک ها در ترکیه و مقایسه آن ها با یکدیگر از لینک های زیر استفاده کنید:

 

مالیات سود بانکی در ترکیه

همانطور که میدانید برای افتتاح حساب در ترکیه دریافت کد مالیاتی ضروری است. این کد برای واریز مالیات سودهای بانکی به اداره مالیات می باشد. نرخ مالیات بر سود بانکی در سال ۲۰۲۰ معادل ۱۰ درصد رقم سود می باشد.

در ضمن دو نکته‏‏ ی زیر را همیشه به یاد داشته باشید:

  • اگر شهروند یک کشور دیگر هستید و می خواهید در ترکیه نیز حساب بانکی داشته باشید، فقط از طریق زراعت بانک این پروسه ممکن خواهد بود و بانک ایش این امتیاز را به شما نمی دهد؛ ایش بانک İş Bankasi در صورت داشتن کارت اقامت و یا افتتاح حساب با مبالغ چشم‌گیر، قابل توجه و… این کار را انجام می‌دهند.
  • دوم اینکه زراعت بانک ترکیه Ziraat Bankasi جز بهترین و پرسودترین بانک های ترکیه است که تمام ایرانیان مقیم و خارج ترکیه در آن حساب دارند. بانک زراعت تمام خدمات خود را به صورت الکترونیکی ارائه داده و اغلب نیازی به مراجعه به بانک نخواهد بود. در همین راستا هر کجای دنیا هم که باشید می توانید امور بانکی خود را دنبال و پیگیری کنید.
بهترین بانک های ترکیه و شرایط افتتاح حساب در آن
بیشتر بخوانید

سود بانکی در ترکیه

نکات مهم در مورد افتتاح حساب در بانک های ترکیه

  • قرارداد بانک های ترکیه از ۳ ماهه، ۶ ماهه و یکساله شروع می شود که بیشتر ایرانیان مقیم ترکیه از مدت زمان ۶ ماهه استفاده می کنند و بعد از تصمیم گیری قطعی برای ماندن در ترکیه آن را به یک سال تبدیل می کنند.
  • قبل از باز کردن حساب به مدت زمان دریافت سود دقت کنید. زیرا میزان سود شما به تعداد روزهایی که سپرده گذاری را شروع می کنید بستگی دارد.
  • زراعت بانک را برای دریافت سود بانکی در ترکیه انتخاب کنید. زیرا این بانک در کشورهای دیگر نیز شعبه دارد و به راحتی می توانید رد و بدل کردن و معاملات پولی خود را از سراسر دنیا انجام دهید.
  • مدارک لازم برای افتتاح حساب داشتن پاسپورت و شماره مالیاتی (Vergi Numarasi) است که باید از اداره مالیات بگیرید.
  • برای استفاده از اپلیکیشن و اینترنت بانک داشتن شماره موبایل ترکیه الزامی است.
  • کمیسیون و کارمزد ها بخصوص برای انتقال بین بانکی بسیار بالاتر از ایران هستند.

مطلب پیشنهادی

سود بانکی در ترکیه در سال 2021

سود بانکی در ترکیه در سال 2021 و مالیات آن

سود بانکی در ترکیه در سال 2021 در این پست میخواهیم سود بانکی در ترکیه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *