پنجشنبه , 6 آبان 1400 - 10:02 بعد از ظهر
هزینه بیمه خودرو

بیمه خودرو در ترکیه ، راهنمای کامل و قوانین

بنا به قوانین راهنمایی و رانندگی ترکیه، کلیه وسیله نقلیه موجود در این کشور می بایست بطور رسمی به ثبت رسیده و دارای بیمه نامه باشند. باتوجه به اینکه هر کشوری ممکن است بیمه ها یا روندی متفاوت در این زمینه را داشته باشد، ما برای آشنایی بیشتر شما سعی در معرفی: نحوه بیمه خودرو در ترکیه ، انواع آن و سایر موارد مرتبط را داریم.

در ترکیه تمام خودروها می بایست از زمان ثبت در اداره راهنمایی و رانندگی، تا زمان لغو ثبت یا خارج شدن از این کشور، دارای بیمه نامه باشند. این بیمه حتی شامل زمانی می شود که خودروی شما مورد استفاده قرار نگرفته (مانند خودروهای از رده خارج)، یا در پارکینگ های خصوصی می باشد (مانند خودروهای کلکسیونی). در ترکیه حداقل بیمه مورد نیاز برای خودرو، بیمه ای است که شخص ثالث (افراد، خودرو ها و املاک)، را پوشش می دهد. البته، انواع دیگر و کامل تر بیمه نیز توصیه می شود، چراکه در ترکیه، بیمه شخص ثالث صرفا صدمه وارد شده به سرنشینان خودروی مقابل را پوشش داد و شامل صدمات وارد شده به خودروی طرف اول (مقصر)، و سرنشینانش، نمی شود.

توجه داشته باشید، امکان بیمه خودرویی که خارج از ترکیه به ثبت رسیده باشد، وجود نداشته و می بایست آن را در کشور خودتان بیمه نمایید. این قبیل شرکت ها با ارائه یک گواهی معتبر دال بر بیمه بودن خودروی شما، امکان تردد در ترکیه را خواهد داد. به بیان دیگر، چنین گواهی یا مدرکی همانند «کارت سبز» دارای اعتبار بین المللی در 45 کشور می باشد. به خاطر بسپارید، اخذ بیمه نامه برای خودروهایی که در ترکیه به ثبت رسیده اند، فقط از شرکت های بیمه ترکیه ای امکان پذیر است.

بیمه خودرو در ترکیهبیمه خودرو در ترکیه

جریمه عدم در اختیار داشتن بیمه

با توجه به آنچه گفته شد، حداقل بیمه مورد نیاز خودرو در ترکیه، بیمه شخص ثالث است؛ هرچند بیمه های متنوعی در زمینه های مختلف برای خودروها وجود دارد، چراکه بیمه شخص ثالث صرفا موارد مربوط به صدمات وارده به سرنشینان خودروی مقابل را شامل شده (درصورتی که شما مقصر باشید)، و سرنشینان خودروی شما مشمول آن نمی شود. طبق مصوبه دولت ترکیه در سال 2019، جریمه نداشتن بیمه خودرو در حدود   95 لیر (£ 21/€ 24/US$ 27)، بوده و پس از توقیف، خودروی شما تا زمان دریافت بیمه نامه معتبر به پارکینگ انتقال می یابد. هرچند، نداشتن بیمه در صورت بروز هرگونه حادثه و هزینه های بالای متعاقب آن، خود بزرگترین جریمه خواهد بود.

در مطالب قبل به صورت مفصل جریمه های رانندگی در ترکیه را برشمردیم .

۴ نوع اصلی بیمه خودرو در ترکیه

  1. بیمه اجباری (Zorunlu Trafik Sigortası): این بیمه کاملا مطابق با الزامات اساسی قانون ترکیه و چیزی کمتر یا بیشتر از آن را شامل نمی شود.
  2. بیمه محدود وسایل نقلیه (Dar Kasko): این بیمه نه تنها کلیه موارد قانونی لازم را پوشش می دهد، بلکه کامل ترین بیمه استاندارد برای وسایل نقلیه در ترکیه نیز، می باشد. بیمه محدود وسایل نقلیه، علاوه بر پوشش آسیب دیدگی اشخص ثالث (از جمله مسافر شما)، خسارت هایی را که به شما و وسیله نقلیه تان وارد شده را نیز در کنار موارد دیگری چون: گم شدن خودروی شما به دلیل سرقت، آتش سوزی یا هر علت دیگر، شامل می شود.
  3. بیمه واسط (Genişletilmiş Kasko): از طریق این بیمه می توانید یک یا دو بند دیگر را به بیمه نامه خود مانند هنگام خروج از کشور، به آن بیفزایید.
  4. بیمه کامل وسیله نقلیه (Tam Kasko): این بیمه علاوه بر پوشش کلیه موارد فوق، موارد بیشتر دیگری چون خسارات ناشی از: حوادث غیرمترقبه، حملات تروریستی یا آسیب وارد شده توسط حیوانات را نیز، شامل می شود.
خرید سیم کارت در ترکیه ، دانستنی ها و نکات آن
بیشتر بخوانید

دو بیمه دیگر خودرو در ترکیه

  1. بیمه کمک های بین جاده ای (Yol Asistanı): این بیمه که در صورت خرابی خوروی شما در بین مسیر جاده ای، تحت پوشش قرار می دهد، هزینه هایی چون شکسته شدن شیشه یا سایر هزینه های قانونی را نیز شامل می شد.
  2. بیمه تکمیلی راننده و سرنشینان (Ekstra Sürücü Teminatı): این بیمه شامل خسارت یا صدمات وارده به راننده و مسافران خودرو، و نیز مواردی است که به دلیل حادثه رخداده، این افراد توانایی کسب درآمد خود را از دست داده باشند. این بیمه زمانی قابل استفاده می باشد که خودرو بصورت کامل بیمه نباشد.

مدت اعتبار بیمه خودرو  و افراد تحت پوشش آن

معمولا اعتبار بیمه نامه ها یک ساله هستند اما بیمه های کوتاه مدت دیگری نیز وجود دارند (بین سه یا شش ماه)، که هزینه های آن بدلیل کم بودن مدتشان بالا می باشد. همچنین، در رابطه با افارد تحت پوشش بیمه ها، قانونا فقط فردی که بیمه نامه به نام وی صادر شده مجاز به رانندگی با خودروی مربوطه می باشد؛ سایر اعضای خانواده مانند: همسر، فرزندانتان (که با شما زندگی می کنند)، و نیز هر راننده دیگری که از وی اسم برده شده، درصورت ارائه درخواست به شرکت بیمه و تکمیل فرم مربوطه، می تواند اجازه رانندگی با خودروی شما را داشته باشند. لذا، فقط افراد نام برده شده و دارای گواهینامه معتبر رانندگی، مجاز به استفاده از خودرو بوده که شامل آن دسته از اتباع خارجی که گواهینامه معتبر خارجی دارند نیز، می گردد.

ارائه درخواست بیمه

از نظر فنی، قرارداد بیمه شما قراردادی همانند سایر قراردادها بوده و از این رو، ملزم به رعایت مقررات عمومی در این زمینه در ترکیه می باشد. بر این اساس، فرم درخواست بیمه، عملا فرمی استاندارد است که شامل تمام شرایط لازم و مطابق با کلیه قوانین بیمه و حاکم بر قراردادها می باشد. پس از ارائه درخواست به شرکت بیمه، قانون به آنها اجازه می دهد حداکثر تا ۱۵ روز، نتیجه پذیرش یا رد درخواست را اعلام نمایند.

درصورتی که ارائه پیشنهاد بیمه از سوی این شرکت ها صورت بگیرد، شما الزامی برای پذیرفتن آن نخواهید داشت. هرچند این پیشنهاد برای ۱۴ روز از تاریخ اعلام، دارای اعتبار خواهد بود. در حال حاضر، بیمه نامه عملا به صورت اینترنتی تنظیم و پیشنهادات بلافاصله ارائه و پذیرفته می شود. امروز، تمام شرکت های بیمه دارای سایت و فرم پیشنهادی به زبان انگلیسی بوده و برخی حتی سایر زبان ها را نیز پوشش می دهند.

در صورت بروز حادثه رانندگی، رانندگان باید ظرف پنج روز ادعای خود را به شرکت بیمه خود ارائه دهند و برای مطالبه خسارت اقدام نمایند. اسناد زیر باید همراه با ادعا ارسال شود:

🔻 کپی بیمه نامه

🔻 برگ گزارش تصادف (Tutanak örneği) ، یا بیانیه مکتوب راننده

🔻 نتیجه آزمایش عدم مصرف الکل (Alkol Raporu) (اصل یا کپی)

🔻 کپی اسناد مالکیت خودرو

🔻 کپی گواهینامه رانندگی

🔻 عکس از هر گونه خسارت (در صورت امکان)

بیمه خودرو در ترکیه

هزینه بیمه خودرو در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که پایین ترین نرخ بیمه را در اروپا دارندکه می تواند بسته به مواردی مانند:. نوع بیمه انتخابی، ویژگی های خود خودرو (عملکرد، هزینه تعمیر و کاربرد)، سن راننده (حق بیمه رانندگان زیر 25 یا بالای 70 سال، یا بیشتر بوده یا شامل بیمه نمی شوند)، سابقه رانندگی و تصادفات راننده، موقعیت محل زندگی صاحب خودرو (زندگی و تردد در مکان های امن شهری یا پرخطر)، در اختیار داشتن پارکینگ، تغییر کرده و افزایش یابند.

فسخ قرارداد بیمه خودرو توسط خود شرکت

بر اساس قانون، اگر شرکت بیمه متوجه شود شما اطلاعاتی غیر واقع را اعلام کرده باشید، می تواند قرار داد بیمه را بصورت یک طرفه فسخ نماید. همچنین، رانندگی های پرخطر یا ناشیانه، استفاده تجاری از خودرو، لغو مجوزهای رانندگی راننده، به فروش رفتن خودرو یا زمانی که صاحب بیمه نامه قادر به پرداخت حق بیمه نباشد، جزو مواردی هستند که به شرکت بیمه امکان فسخ قرارداد را می دهد.

ترکسل - آشنایی با آن و معرفی کدهای دستوری
بیشتر بخوانید

فسخ قرارداد بیمه خودرو توسط بیمه شونده

بصورت متقابل، قانون به بیمه شونده این امکان را می دهد تا تحت شرایطی، بیمه نامه خود را فسخ نماید؛ این موارد عبارتند از: هنگام فروش خودرو، عدم توجه شرکت بیمه به نکاتی چون اصلاح نحوه رانندگی و مواردی مشابه آن، مواقعی که فرد به مدت شش ماه خارج از کشور بوده و شرکت باتوجه به بلااستفاده بودن خودرو در این مدت حاضر به کاهش هزینه های بیمه نیست و همچنین درصورت عدم تمایل شما به تمدید بیمه نامه.

تخفیفات بیمه

بیمه اتومبیل ترکیه از سیستم پاداش های بدون ادعا استفاده می کند. در این سیستم اگر در هنگام تصادف راننده مقصر باشد و برای دریافت خسارت از بیمه خود استفاده کند، نرخ بیمه سالانه ممکن است افزایش یابد. ولی اگر راننده تصادف نکند و از بیمه خود استفاده نکند، نرخ حق بیه برای سال بعد کاهش می یابد. نرخ تخفیف بسته به شرکت های بیمه متفاوت است. اما به طور کلی ، تخفیفات از 30 درصد تا 65 درصد تعیین می شوند. تخفیفات بیمه به نام راننده صادر می شود و نه وسیله نقلیه. یعنی اگر شما تخفیف بیمه داشته باشید و وسیله نقلیه خود را عوض کنید، تخفیف همچنان برای خودرو ی جدید شما اعمال می شود.

اتباع خارجی که به ترکیه مهاجرت می کنند، ممکن است بتوانند پاداش بیمه خود را که در کشور دیگری به آنها تعلق یافته است به بیمه نامه ترکیه خود منتقل کنند. این افراد باید گواهینامه ای مبنی بر مبلغ پاداش بدون مطالبات را از شرکت بیمه در کشور خود دریافت نمایند.

نحوه درخواست غرامت و حق بیمه هنگامی که شما مقصر حادثه هستید

شما باید موضوع را ظرف هفته از تارخ حادثه به شرکت بیمه اطلاع داده و درخواست غرامت کنید. درصورت عدم میسر بودن این اقدام، شرکت بیمه می تواند از پرداخت هرگونه هزینه طفره رود؛ هرچند این موضوع شامل پرداخت غرامت به شخص ثالث و سرنشینان شمانمی شود، . اما اگر به هر دلیلی غیر از دلایل موجه (مانند: بستری شدن در بیمارستان یا آسیب دیدن خودرو وقتی در تعطیلات بوده اید)، نتوانید طی یک هفته موضوع را به شرکت بیمه اطلاع دهید، این قانون شامل شما نخواهد شد.

از این رو، پس از آنکه موضوع حادثه را طی مدت تعیین شده به شرکت بیمه اطلاع دادید، حتما باید کلیه مدارک و شواهد موجود و همچنین نسخه ای از گزارش و شرح حادثه که توسط پلیس تهیه شده را نیز، به شرکت بیمه بدهید. درصورت عدم حضور پلیس، خودتان گزارشی را تنظیم و به امضای شاهدان در صحنه برسانید که مشخصاتشان مانند نام و شمار تلفن، در آن درج شده باشد؛ این گزارش معتبر بوده و بعدا قابل ارائه به پلیس نیز می باشد. ممکن است شرکت بیمه به هر دلیلی درخواست سایر مدارک یا حتی ارسال یک کارشناس برای جهت بررسی از: حادثه، مدارک و صدمات وارده به خودرو یا افراد، ارسال نمایند. پس از طی همه این مراحل، شرکت بیمه ظرف 40 روز از تاریخ اعلام حادثه، غرامت لازم را محاسبه و پرداخت خواهد نمود.

نحوه درخواست غرامت و حق بیمه در شرایطی که شما مقصر نباشید

درصورتی که شما در بروز حادثه مقصر نباشید، می توانید به دو صورت درخواست غرامت کنید:

  • ارائه درخواست غرامت، مستقیما از شرکت بیمهِ راننده خاطی: در این شرایط، خود فرد خاطی نیز باید به شرکت بیمه طرف قرارداد خود ارائه درخواست غرامت دهد که مراحل آن پیش از این شرح داده شده است.
  • ارائه درخواست غرامت از شرکت بیمه خود: درصورت موافق بودن شرکت بیمه فرد خاطی به مقصر بودن وی، معمولا ظرف 30 روز از تاریخ حادثه آنها اقدامات به پرداخت غرامت خواهند کرد. درصورت عدم کسب نتیجه لازم، می توانید به وکیل خود یا کمیسیون حقوقی بیمه مراجعه و از شرکت بیمه موردنظر شکایت کنید.
مالیات بر ارزش افزوده در ترکیه
بیشتر بخوانید

نحوه اقامه قانونی دعوی علیه شرکت بیمه در ترکیه

در چنین شرایطی، می توانید موضوع را در کمسیون حقوقی بیمه یا دادگاه های ترکیه مطرح و اگر موضوع بیمه شما مربوط به آسیب شخصی نبوده یا پنج سال از وقوع آن نگذشته باشد، می توانید ظرف دو سال از تاریخ موردنظر، از شرکت بیمه شکایت کنید.

هزینه بیمه خودرو

از کدام شرکت بیمه خودرو در ترکیه استفاده کنیم؟

شرکت های بیمه و قرارداد آنها توسط انجمن بیمه ترکیه تنظیم می شود و قرارداد بیمه شما مطابق با الزامات عمومی قانون قرارداد ترکیه صادر می شود. هنگام تصمیم گیری برای استفاده از یک شرکت ، اکثر مردم عمدتا قیمت را در نظر می گیرند. با این حال علاوه بر قیمت مهم  است بدانید که مطالبه خسارت از آن شرکت بیمه در صورت بروز حادثه چقدر راحت خواهد بود و آیا شرکت در هنگام طرح ادعا به سرعت خسارت را پرداخت می کند یا اینکه سعی می کند بهانه های مختلف را برای عدم پرداخت پیدا کنند.

خبر خوب این است که تمام شرکت های بیمه ترکیه سابقه بسیار خوبی در پرداخت بدون دردسر دارند. در واقع طبق قوانین ترکیه این شرکت ها ملزم به انجام این کار هستند. با این حال ، این همه آنها با هم برابر نیستند. داشتن فرم درخواست به زبانی که بر آن تسلط دارید بسیار مهم است. بنابراین اگر به زبان ترکی مسلط نیستید، بهتر است شرکتی را پیدا کنید که طرح ادعا به زبان انگلیسی را پشتیبانی کند. شما می توانید در وب سایت های شرکت های بیمه بررسی کنید تا ببینید آیا امکان طرح ادعا به زبان انگلیسی وجود دارد یا خیر.

پاسخ به سوالات متداول

❓ در دریافت بیمه خودرو در ترکیه چه کسانی تحت پوشش قرار می گیرند؟

به طور پیش فرض ، تنها شخصی که حق رانندگی با وسیله نقلیه را دارد شخصی است که بیمه نامه را دریافت کرده است. با این حال ، هنگامی که درخواست بیمه خود را ارائه می دهید ، می توانید گزینه های دیگری را انتخاب کنید که شامل همسر، و همسر و فرزندان، راننده دیگر با نام و هویت مشخص و یا هر راننده ای می باشد. البته راننده باید گواهینامه رانندگی داشته باشد.

❓ بیمه خودرو در ترکیه چه مدت اعتبار دارد؟

بیمه نامه ها به طور معمول یک ساله صادر می شوند. برخی از شرکت های بیمه امکان دریافت بیمه های کوتاه مدت ارائه می دهند (به طور معمول برای سه ماه یا شش ماه) اما قیمت آنها به نسبت مدت زمان اعتبارشان معمولا گران است.

❓ آیا بیمه خودرو در ترکیه گران است؟

نرخ حق بیمه در ترکیه، جزو پایین ترین نرخ در اروپا می باشد.

❓ چه عواملی بر تعیین نرخ بیمه خودرو در ترکیه تاثیر دارد؟

مواردی که در محاسبه  حق بیمه درنظر گرفته می شود شامل نوع بیمه، نوع خودرو، سن راننده (رانندگان زیر 25 یا بالای 70 سال، باید حق بیمه بسیار بالاتری پرداخت کنند)، سابقه رانندگی و تصادفات و مواردی از این قبیل می باشد.

مطلب پیشنهادی

زراعت بانک ترکیهر

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب کشورهای مختلف برای جذب سرمایه خارجی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *