پنجشنبه , 6 آبان 1400 - 10:02 بعد از ظهر
اتحادیه اروپا گواهینامه واکسن ویروس کرونای ترکیه را به رسمیت می‌شناسد
اتحادیه اروپا گواهینامه واکسن ویروس کرونای ترکیه را به رسمیت می‌شناسد

اتحادیه اروپا گواهینامه واکسن کرونا در ترکیه را به رسمیت می‌شناسد

اتحادیه اروپا اعلام کرد گواهی واکسن ویروس کرونا را از سه کشور ترکیه، مقدونیه شمالی و اوکراین به رسمیت می‌شناسد. در بیانیه‌ اتحادیه اروپا اعلام شده است که این امر سفر ایمن متقابل را تسهیل می‌کند.

واکسیناسیون

واکسیناسیون علیه کرونا در کشور ترکیه از ژانویه سال ۲۰۲۱ آغاز شد. دولت آن کشور اولویت خود را ایمنی و نجات جان شهروندان قرار داد و با واردات واکسن‌های خارجی، به واکسیناسیون عمومی سرعت بخشید. پس از آن که از کافی بودن واکسن‌های مورد نیاز کشور اطمینان حاصل شد، دولت ترکیه در گام بعدی برای تولید واکسن داخلی نیز خیز برداشت.

اقدامات و وضعیت کنونی ترکیه، برعکس روندی است که در ایران رخ داد. در ایران با امید به تولید واکسن‌های داخلی، واردات واکسن‌های خارجی ممنوع شد و این در حالی بود که زیرساخت‌های تولید واکسن هنوز در کشور فراهم نبود.

نتیجه دو رویکرد متفاوت دولت‌های ترکیه و ایران این است که اکنون پس از گذشت هفت ماه از آغاز واکسیناسیون در دو کشور همسایه، تعداد درگذشتگان کرونا در ترکیه حدود ۵۶ هزار نفر است، اما آمار رسمی جان‌باختگان ایران از مرز ۱۰۰ هزار نفر نیز گذشته است. گفته می‌شود که شمار واقعی جان‌باختگان سه برابر آمار رسمی است.

آمار

آمار واکسیناسیون عمومی نیز نتیجه متفاوت و آشکار رویکرد دولت‌های ترکیه و ایران را نشان می‌دهد.

وزیر بهداشت ترکیه : اولین کشور در اروپا و هفتمین کشور در جهان هستیم
بیشتر بخوانید

اتحادیه اروپا گواهینامه واکسن ویروس کرونا ترکیه را به رسمیت می‌شناسد

افرادی که دوز دوم واکسن را تکمیل کرده‌اند، می‌توانند “کارت واکسن کووید-۱۹” خود را از طریق برنامه e-Nabız یا Hayat Eve Sığar (HES) دریافت کنند.

شمار واکسن‌های تزریق شده در ترکیه بیش از  110 میلیون.

خرید واکسن‌های معتبر جهانی و سرعت بخشیدن به واکسیناسیون عمومی، حالا ترکیه را به مرحله‌ای رسانده است که گواهی واکسن آن کشور از سوی کمیسیون اروپا به رسمیت شناخته شده است. در بیانیه اتحادیه اروپا که از روز ۲۰ ماه اوت (۲۰۲۱) قابل اجرا است، آمده است که سه کشور اوکراین، مقدونیه شمالی و ترکیه به سیستم گواهینامه واکسن اتحادیه اروپا متصل می‌شوند. به گزارش خبرگزاری تی‌آر‌تی، گواهی‌های واکسنی که این سه کشور صادر می‌کنند دارای شرایط مشابه «گواهینامه دیجیتال کووید» خواهند بود و در کشورهای اتحادیه اروپا پذیرفته می‌شود.

گواهی واکسن مورد نظر حاوی اطلاعات مختلفی مانند نام، نام خانوادگی، شماره هویت ملی، تاریخ تولد، انواع واکسن‌های تزریق شده، سازندگان و تاریخ واکسیناسیون است.

پیش‌تر، رجب طیب اردوغان گفته بود که ترکیه واکسن‌های داخلی خود را در اختیار کشورهایی قرار می‌دهد که از دسترسی به واکسن محروم مانده‌اند.

اقناع عمومی

ترکیه در میان ۱۰ کشور با بیشترین شمار واکسیناسیون در جهان قرار دارد. با این حال، این کشور با چالش بزرگ مخالفان واکسن نیز مواجه است. مخالفان واکسن که در برخی شهرها از جمله استانبول اقدام به برگزاری تجمع‌هایی نیز کرده‌اند، مدعی شده‌اند که واکسن‌ها عوارض جانبی دارند و تاثیر مثبت آن را محل تردید می‌دانند. وزارت بهداشت ترکیه هم‌زمان با آغاز واکسیناسیون، کارگروه‌هایی تشکیل داد که وظیفه آنان «اقناع عمومی» برای واکسیناسیون بود. این کارگروه‌ها وظیفه داشتند با پاسخگویی به سوالات مردم، آنان را از اثربخشی واکسن‌های کرونا مطمئن کنند.

فرودگاه استانبول پرترافیک‌ترین فرودگاه‌ اروپا شد
بیشتر بخوانید

ترکیه حتی از افراد مشهور و هنرمندان محبوب نیز برای ترغیب عموم مردم به واکسیناسیون استفاده کرد. اقدام بعدی آن کشور نیز صدور کارت واکسن بود. ترکیه قصد دارد در آینده نزدیک از ورود افرادی که واکسن تزریق نکرده‌اند به مکان‌های عمومی، مانند رستوران‌ها و مراکز خرید، جلوگیری کند.

مطلب پیشنهادی

زراعت بانک ترکیهر

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب کشورهای مختلف برای جذب سرمایه خارجی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *