پنجشنبه , 6 آبان 1400 - 10:02 بعد از ظهر
آزمون YOS

آزمون YOS و همه آن چیزی که باید درباره اش بدانید

آزمون YOS که مخفف کلمه ­ی Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı است، آزمونی است که هر سال از سمت دانشگاه­ های کشور ترکیه، خصوصی و دولتی برگزار می­ گردد که مختص دانشجویان بین المللی یا خارجی یا به عبارت دیگر مختص دانشجویان غیر بومی است که قصد داشته باشند در کشور ترکیه و در مقطع لیسانس رشته ­های دندانپزشکی، داروسازی، پزشکی، مهندسی و علوم انسانی به زبان ترکی ه­ای تحصیل کنند. هر دانشگاه موظف است با توجه به ظرفیت در نظر گرفته برای این دانشجویان، نسبت به پذیرش آنان بر اساس نتایج آزمون YOS اقدام نماید. دانشجویانی که در آزمون YOS نمره­ ی قبولی را کسب کنند علاوه بر دارا بودن مجوز ادامه تحصیل در رشته­ های یاد شده، شهریه­ تحصیلی کمتری نیز پرداخت خواهند کرد.

آزمون YOS

مقدمه

آزمون YOS تا سال 2010 به صورت سراسری و توسط نظام آموزشی این کشور برگزار می­شد و نتایج نیز توسط همان سازمان سنجش اعلام می­گردید اما از سال 2012، طبق قوانین مصوب شده، این آزمون به صورت جداگانه توسط هر دانشگاه برگزار می­گردد. لذا دانشجویان ابتدا باید دانشگاه خود را انتخاب کرده و با توجه به تاریخ مقرر شده توسط دانشگاه، در آزمون YOS شرکت نمایند.

تا سال 2010 تعداد سؤالات 80 عدد که 45 سؤال تست هوش، 30 سؤال ریاضی و 5 سؤال نیز هندسه را تشکیل می­داد اما بعد از مصوبه­0 مذکور، تعداد و نحوی سؤالات با توجه به شرایط هر دانشگاه و توسط سیستم آموزشی آن تعیین می­گردد.

زمان برگزاری آزمون

آزمون YOS از لحاظ زمان برگزاری مقداری محدود است و برخلاف آزمون ­های آیلتس و تافل، شما فرصت شرکت زیادی نخواهید داشت. آزمون YOS هر سال به ماه شمسی، در ماه بهمن شروع ثبت نام دانشجویان بین المللی است و سال بعد از اردیبهشت تا تیر ماه زمان برگزاری آزمون خواهد بود. لذا برای ثبت نام می­توانید طبق تاریخ معین شده توسط خود دانشگاه در این بازه­ زمانی اقدام به ثبت نام کنید. نکته­ ای که حائز اهمیت آن است که اگر مایل باشید تا در بیشتر از یک دانشگاه اقدام به ثبت نام آزمون YOS نمایید مشکلی وجود ندارد زیرا زمان برگزاری آزمون دانشگاه ­ها با هم تداخلی نخواهند داشت.توجه داشته باشید که زمان ثبت نام قابل تمدید نیست لذا از قبل نسبت به تهیه­ مدارک و هزینه­ ها اقدام نمایید تا بتوانید در فرصت معین شده در بهمن ماه، ثبت نام کنید.

شرایط و قوانین

آزمون YOS همانند تمامی آزمون­ های لوکال و بین المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که هر فرد ملزم به رعایت آنها خواهد بود. شرایط و قوانین آزمون YOS به شرح زیر است:

 • آزمون YOS توصیه شده برای تمامی سنین است به شرط اینکه قوانین زیر رعایت شده باشند.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • همراه داشتن اسکن و اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی الزامی است.
 • کپی پاسپورت به هیچ وجه پذیرفته نیست.
 • درب حوزه­ امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ امتحانی را نخواهید داشت و حتی در این صورت مبلغ پرداختی نیز عودت داده نخواهد شد.
 • به هیچ وجه در طول امتحان حق صحبت با فرد کناری خود را ندارید.
 • همراه داشتن دیکشنری، وسایل الکترونیکی و کپی برداری به شدت ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط دوربین مدار بسته، از جلسه­ امتحان و شرکت در این حوزه محروم خواهید شد.
 • همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.
 • خارج کردن برگه­ ی امتحانی تنها در صورت هماهنگی مجاز است.
 • خروج فرد از محل برگزاری امتحان بدون هماهنگی تخلف خواهد بود.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده می­شود و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران بر عهده­ خود فرد است.
 • حتما باید در مقطع دبیرستان فارغ التحصیل شده باشید یا دانش آموز سال آخر باشید.
 • اگر جزء اتباع ترکیه باشید اما دوره­ دبیرستان خود را در خارج از کشور ترکیه گذرانده باشید، می­توانید در آزمون YOS شرکت کنید.
 • افرادی که تابعیت ترکیه را داشته باشند، مجاز به شرکت در آزمون YOS نیستند.

دوره‌­ ها و کلاس­‌ های مرتبط با آزمون

در این قسمت به بررسی انواع دوره­ ها و کلاس­ های مرتبط با آزمون YOS بپردازیم که هم در سطح جهانی مشهور هستند و هم داوطلبان بسیار زیادی دارند. یکی از دوره­هایی که در زمینه­ آماده سازی آزمون YOS انجام می­ گیرد، YOS Project است. در این دوره تمامی اطلاعات لازم به دانشجویان بین المللی خواهان تحصیل در دانشگاه ­های ترکیه آموزش داده شده و با برگزاری آزمون­های شبیه سازی شده سعی در آماده سازی دانشجویان می­کند.

دانشگاه های خصوصی استانبول
بیشتر بخوانید

دوره­ آموزشی ALS نیز از دیگر دوره­ ها و کلاس ­های مرتبط با آزمون YOS است که تمامی آموزش­های لازم و نمونه سؤالات در اختیار دانشجویان بین المللی قرار داده شده و آنها را در جهت کسب نمره­ حد نصاب کمک می­کند.

همچنین دوره­ های و کلاس­ های فشرده­ هفتگی و ماهانه نیز وجود دارند که در طی ساعات طولانی و به صورت کاملا فشرده تمامی نمونه سؤالات شبیه سازی شده­ ی سال­ های قبل مرتبط با آزمون YOS را با دانشجویان بین المللی کار می­ کنند.

تحصیل در ترکیه کارشناسی ارشد

زمان اعلام نتیجه­‌ آزمون یوس

در صورتی که در آزمون YOS شرکت کنید، اعلام نتایج طبق زمانبندی اولیه به شما اعلام خواهد شد. در آزمون YOS که برای ورود به دانشگاه­ های ترکیه در مقطع لیسانس و فوق لیسانس برگزار می‌گردد، بسته به اینکه چه دانشگاهی را انتخاب کرده باشید زمان اعلام نتایج متفاوت خواهد بود و باید به زمانبندی داده شده در فرم تأییدیه­ ثبت نام اکتفا کنید اما معمولا مدت زمانی که طول می­کشد تا نمرات دانشجویان شرکت کننده در آزمون YOS منتشر شود، حدود 2 هفته است.

برای مشاهده­  نتایج آزمون YOS، هر دانشجو باید به سایت دانشگاه انتخابی خود مراجه نموده و در صفحه­ مربوط به آزمون YOS، نتایج آن را مشاهده نماید. اما همانطور که گفته شد این زمان تقریبی بوده و هر سال باید به جدول زمانبندی داده شده دقت کنید تا در زمان درست اقدام به پیشبرد مراحل آزمون کرده باشید.

کیفیت آزمون یوس

حتما هنگامی که خواسته­ اید برای ثبت نام آزمون YOS اقدام کنید متوجه صحبت­های این چنینی شده ­اید: آزمون YOS خیلی سخت است، YOS نسبت به هر آزمونی سخت­تر است و غیره.

اما حقیقت ماجرا چیست؟

YOS استانداردترین آزمون برگزار شده در سطح کشور ترکیه بوده و کاملا منصفانه است. تنها اهداف سؤالات آزمون YOS سنجش میزان هوش، تسلط به ریاضی و هندسه و همچنین تسلط شما نسبت به زبان ترکی شما و هیچ هدفی مانند حقه زدن و تست نظرات و عقاید در آن نیست و سؤالات کاملا واضح هستند و فرد آزمون دهنده به راحتی متوجه هدف سؤال می­شود. شرایط و میزان آمادگی شما تعیین می­کند که این آزمون تا چه میزان برای شما سخت است. ولی اگر بخواهیم به سؤال فوق بسیار کوتاه جواب دهیم؛ خیر YOS سخت نیست.

اعتبار بین المللی آزمون یوس

همانطور که در بخش­ های پیشین نیز اشاره نمودیم، آزمون YOS، آزمونی است که تنها در کشور ترکیه و توسط دانشگاه­ ها و مؤسسات آموزش عالی این کشور طراحی و برگزار می­گردد و اعتبار آن نیز 2 سال و تنها در نزد دانشگاه انتخابی است. لذا همانطور که از گفته­ها مشخص است آزمون YOS اعتبار بین المللی خاصی نداشته و در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می­ گردد و تنها برای مواقعی کاربرد دارد که قصد ادامه تحصیل در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس در رشته­ های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، حقوق و علوم انسانی در کشور ترکیه داشته باشید پس اعتبار و کلاس جهانی نداشته و مورد پذیرش سیستم آموزش عالی کشور ترکیه و قبرس شمالی است.

معایب و مزایای شرکت در آزمون یوس در کشور خودمان

گاهی اوقات سؤال پیش می­ آید و شاید هم شنیده باشید که برخی افراد ادعا می­کنند که به دلیل آسان­تر بودن آزمون YOS مایل هستند به کشور دیگری رفته و در آنجا آزمون بدهند و تنها عیب این کار را هزینه­ ی زیادتر می ­دانند. اما باید بدانید آزمون YOS آزمونی جهانی است و هیچ تفاوتی ندارد که شما در کدام کشور این آزمون را پشت بگذارید.

عیب خاصی در مورد شرکت در آزمون YOS در کشور خودمان وجود ندارد و تنها مزیت آن برگزاری این آزمون بین المللی در داخل کشور بوده که مجبور نخواهید بود هزینه­ گزاف بابت سفر به کشور دیگر و شرکت در آزمون پرداخت کنید و زمان شرکت در آزمون نیز طبق منطقه­ زمانی کشور خودمان بوده و از اعتبار یکسانی نیز برخوردار است.

آزمون YOS بین المللی و در زمان مصاحبه­ آن نیز، نماینده­ دانشگاه کمبریج حضور خواهد داشت و تحت هیچ شرایطی یک فرد ایرانی با شما مصاحبه نخواهد کرد. در نتیجه از این لحاظ مزیتی در کار نخواهد بود. بهترین کار تمرکز بیشتر بر روی آزمون و تسلط بر جواب دادن به سؤالات است.

دانشگاه بیلکنت در آنکارا را بشناسید
بیشتر بخوانید

معایب و مزایای شرکت در آزمون یوس

شاید گاهی اوقات شنیده باشید و یا در ذهن خود متصور شده باشید که اگر برای شرکت در آزمون YOS به ترکیه بروید یا کسانی که در این کشور هستند، آزمون سخت­تری خواهند داشت یا به عنوان مثال در صورتی که به روسیه سفر کنید و آزمون YOS را در آنجا شرکت کنید برای شما بسیار آسان­تر خواهد بود و دستیابی به نمرات بالاتر، بهتر خواهد بود.

اما حقیقت ماجرا این است که هیچ گونه تفاوتی بین شرکت در آزمون YOS با یک کشور و کشور دیگر وجود ندارد و هیچ ضرری را نیز متحمل نخواهید شد و یا در صورت حضور در کشوری خاص، هیچ منفعت خاصی نصیب شما نخواهد گشت.

آزمون YOS کاملا استاندارد، هماهنگ و یکسان است و افرادی که از شما آزمون می­گیرند افراد مورد اعتماد دانشگاه­ها بوده که ماه­ها و بلکه­ سال­ها تست­های سخت گیرانه و استانداردهای دانشگاه­ها و مؤسسات برگزاری آزمون YOS را گذرانده­اند و حتی هیچ تفاوتی مابین کسانی که زبان اول آنها زبان ترکی باشد با سایر افراد قائل نخواهند شد. از طرفی مورد دیگری که شاید دلیل اصلی مطرح شدن این سؤال در ذهن باشد نیز، یعنی مصاحبه، وجود ندارد و این آزمون بدون انجام مصاحبه است.

آزمون YOS

اعتراض به نتیجه­ ی آزمون یوس

آزمون YOS همانند هر آزمون دیگری، فرصت اعتراض به نمره در آن وجود دارد که دانشجویان اگر نسبت به نمره­ ی خود اعتراضی داشته باشند، در فرصت تعیین شده، فرم مربوطه را پر کرده و با توضیحات کامل نسبت به نمره­ خود اعتراض می­کنند. دانشگاه مربوطه نیز پس از دریافت فرم نسبت به بررسی آن اقدام می ­نماید.

در صورتی که اعتراض شما تأیید گردد، هزینه ­ی پرداختی عودت داده می ­شود و در غیر این صورت، بازگشت پول را نخواهیم داشت.

نکته ­ای که در مورد اعتراض نسبت به نتیجه­ ی آزمون YOS وجود دارد این است که، چون این آزمون توسط هر دانشگاهی طراحی و برگزار می­گردد، زمان اعتراض نسبت به آن، همانند روز برگزاری آزمون می ­تواند متفاوت بوده و یکسان نباشد.

منابع آزمون یوس

در این قسمت به معرفی منابع آنلاین می ­پردازیم که می­ توانند کمک بسیار زیادی جهت آماده شدن شما برای آزمون YOS کنند. این آزمون برخلاف آزمون­های دیگر، منابع آنلاین بسیار کمتری دارد و بیشتر به صورت نکات ارائه شده در کلاس­ها و جزوات و کتاب است، زیرا این آزمون فاقد بخش­های 4 گانه آزمون­های آیلتس و تافل است.

در مجموع کتاب­ هایی که برای آزمون YOS مورد استفاده قرار می ­گیرند شامل 3 دسته ­ کلی هستند:

کتاب­هایی که در زمینه­ ی تست­ های هوش یا IQ هستند، در گروه اول قرار می­ گیرند. در این کتاب­ ها به شکل­ های مختلف، شما را با 45 تست بخش هوش آزمون YOS آشنا می ­سازند.

کتاب­ هایی که در زمینه  ریاضیات هستند، در گروه دوم قرار می­ گیرند و در این مجموعه کتاب­ ها، تمامی تست­ های ریاضیات در مباحث مورد نظر طراحان آزمون، قرار داده شده که به شما کمک می­کنند با این نوع سؤالات کاملا آشنا گردید.

کتاب ­هایی که در زمینه­ سؤالات بخش دوم آزمون YOS فعالیت دارند و تمامی نمونه سؤالات آزمون زبان ترکی را گردآوری نموده­اند.

استفاده از نمونه سؤالات آزمون­‌ های قبلی

 

برخی از داوطلبان پیشنهاد می ­کنند که برای آشنایی بیشتر با جو و فضای آزمون YOS، بهتر است از نمونه سؤالات آزمون­ های قبلی نیز کمک بگیرید تا بتوانید نتیجه­ ی بهتری را کسب کنید. لذا در این قسمت به معرفی بهترین این موارد می­پردازیم.

 • مجموعه سؤالات کتاب YOS Practice Exam که شامل 50 آزمون و نمونه سؤال آزمون YOS است.
 • مجموعه سؤالات کتاب YOS Intelligence Quantity (IQ) Practice Exams که دارای صدها نمونه سؤال هوش آزمون YOS است.
 • کتاب YOS Questions and Answers Between 1981 and 2018 که تمامی نمونه سؤالات آزمون را در بازه­ ی زمانی مشخص شده گردآوری نموده است.
 • نمونه سؤالات YOS Mathematics 1-with Subject Explanations and Sample Questions with Solutions که منبع خوبی برای آزمون YOS است.
بورسیه تحصیلی ترکیه برای دانشجویان ایرانی
بیشتر بخوانید

موارد آزمون و نمرات هر بخش

همانطور که در مطالب قبلی عنوان گردید، بخش‌­های مختلف آزمون YOS به شرح زیر است:

دفترچه­ سؤالات آزمون YOS متشکل از دو بخش اصلی است که بخش اول مربوط به آزمون هوش و ریاضی است و بخش دوم آن نیز متشکل از سؤالاتی جهت سنجش میزان تسلط فرد داوطلب در زمینه­ ی زبان ترکی است.

بخش اول و اصلی آزمون دارای 80 سؤال در زمینه ­ هوش و ریاضی است. سؤالات بخش ریاضی 30 عدد و در حوزه­  مباحثی همچون ریاضیات عمومی و مثلثات است و 5 سؤال را نیز هندسه تشکیل می­دهد. بخش هوش نیز شامل 45 سؤال است که در حوزه تفکر منطقی و اشکال سه بعدی است.

تعداد سؤالات بخش اول آزمون YOS بسته به دانشگاه متغیر است و می­تواند بین 80 تا 100 باشد. همچنین نسبت 30:5:45 نیز می­تواند بسته به صلاحدید دانشگاه مورد نظر متفاوت باشد. زمان پاسخگویی به سؤالات این بخش هم وابسته به دانشگاه انتخابی در طی فرایند ثبت نام داشته و بین 100 تا 120 دقیقه متفاوت است. برای اطلاع دقیق از تعداد و زمان پاسخگویی به سؤالات بخش اول آزمون YOS باید به سایت دانشگاه منتخب خود مراجعه نمایید.

بخش دوم آزمون YOS، جهت سنجش میزان تسلط داوطلب در زبان ترکی بوده و برخلاف بخش اول، نمرات به صورت کیفی بیان شده و معیار قبولی داوطلب نیز نیست. نمره­ این بخش به صورت کیفی یعنی A,B و C تعیین می­گردد و برای پاسخ دهی به سؤالات این بخش، 60 دقیقه زمان فرصت دارید و بسته به نوع دانشگاه هم زمان این بخش می­تواند متفاوت باشد و هم اینکه ممکن است به شما موضوعی داده شود و بخواهند پیرامون آن مطلبی بنویسید.

نکته­ ای که در مورد بخش دوم آزمون YOS وجود دارد این است که اگر داوطلب نمره­ حد نصاب این بخش را کسب نکند باید قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر خود، 6 ماه دوره ­ی زبان ترکی را بگذراند.

آزمون YOS 

ثبت نام آزمون یوس

همانطور که عنوان گردید، آزمون YOS توسط دانشگاه ­ها و مؤسسات آموزش عالی کشور ترکیه طراحی و اجرا می­ گردد. معمولا هر سال در ماه­ های بهمن زمان ثبت نام این آزمون شروع می­گردد که به دلیل طراحی سؤال توسط دانشگاه ­های مختلف، زمان ثبت نام و روز برگزاری آزمون نیز متفاوت است. اما تمامی تاریخ ثبت نام ­ها در همان تاریخ بهمن ماه صورت می­ گیرد و تنها در روز ثبت نام با یکدیگر متفاوت هستند.

شرایط سنی شرکت در آزمون یوس

در برخی مواقع بیان می ­شود که محدودیت سنی برای آزمون YOS زیر 16 سال است. در واقع آزمون YOS برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی، در واقع یک توصیه است زیرا هیچ فایده­ای برای افراد زیر 16 سال ندارد. به دلیل اینکه تا 18 سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد و مدت زمان اعتبار آزمون YOS نیز 2 سال خواهد بود لذا مجدد باید در آزمون شرکت کنند. پس برای این افراد شرکت در آزمون YOS منطقی نیست. از طرفی دیگر نیز تا زمانی که شما دوره­ دبیرستان را تمام نکرده باشید، مجوز ثبت نام در آزمون به شما داده نخواهد شد.

مراحل ثبت نام

در ابتدا برای ثبت نام آزمون YOS وارد سایت دانشگاه یا مؤسسه ­ی مربوطه می­ شوید و پس از تکمیل فرم ثبت نام و انتخاب شهر مد نظر، اسکن صفحه­ ی اول پاسپورت را آپلود کنید. بعد از اینکه فرم را ارسال کنید، ایمیل تأییدیه را دریافت خواهید نمود که در آن شماره­ درخواست وجود دارد و از طریق آن حساب کاربری شما در دانشگاهی که انتخاب کرده ­اید فعال می ­گردد. نام کاربری و پسورد خود را تأیید و اطلاعات درخواستی را تکمیل می ­کنید که وقتی ایمیل تأییدیه­­ ی اطلاعات وارد شده برای شما ارسال گردد باید بقیه­ روند آزمون YOS را طی کنید.

بعد از مرحله ­ی اول، در سایت دانشگاه ثبت نام کرده، تمامی اطلاعات را تکمیل و مدارک لازم را ارسال کنید. در نهایت نیز باید منتظر دریافت کارت ورود به جلسه ­ی امتحان، تا حدود 1 تا 2 هفته قبل از برگزاری آزمون YOS باشید.

در روز آزمون نیز، به سؤالات دو بخش در دفترچه­ سؤال آزمون YOS پاسخ داده و 2 هفته بعد نیز نتایج را دریافت خواهید کرد.

مطلب پیشنهادی

زراعت بانک ترکیهر

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب

زراعت بانک ترکیه ، خدمات و آموزش افتتاح حساب کشورهای مختلف برای جذب سرمایه خارجی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *